جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی


جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از متداول ترین نوع جراحی می باشد و از آنجا که بینی اصلی ترین بخش صورت می باشد و تاثیر به سزایی در چهره افراد دارد و علاوه بر تاثیر بر زیبایی این امکان را فراهم می کند تا بیمار به راحتی تنفس کند. اگر هرگونه انحرافی در تیغه وسط بینی وجود داشت باشد موجب اسنداد هوا می شود و اختلالات تنفسی برای بیمار ایجاد می کند. به طور کلی فرم و شکل بینی باید هماهنگی مناسبی با کل اجزای صورت داشته باشد تا چهره ای جذاب در فرد ایجاد کند. امروزه با توجه به افزایش اهمیت زیبایی بسیاری از افراد برای جراحی زیبایی بینی خود به متخصصان زیبایی مراجعه می کنند.

بینی اصلی ترین بخش صورت می باشد و تاثیر به سزایی در چهره افراد دارد و علاوه بر تاثیر بر زیبایی این امکان را فراهم می کند تا بیمار به راحتی تنفس کند. اگر هرگونه انحرافی در تیغه وسط بینی وجود داشت باشد موجب اسنداد هوا می شود و اختلالات تنفسی برای بیمار ایجاد می کند.

اصطلاح تخصصی جراحی زیبایی بینی رینوپلاستی نام دارد و اگر هدف از جراحی  بینی اصلاح انحراف بینی باشد عمل فوق سپتو پلاستی می باشد. هر دو عمل رینوپلاستی و سپتو پلاستی می توانند با یکدیگر ترکیب شوندو همزمان با هم اجرا شوند.

هیچ عمل جراحی زیبایی بینی  صد در صد ایده آل و بدون عیب نخواهد بود. اگر شما قادرید که بجای متمرکز شدن روی عیوب جزئی ،توجه خود را معطوف به میزان بهبودی حاصله نمائید، ازعمل خود احساس لذت و رضایت خواهید کرد. در غیر این صورت بهتر است از انجام عمل جراحی بینی صرف نظر کنید.

تصاویر زیر نمونه کار هایی از جراحی زیبایی بینی می باشد. همان طور که در تصویر زیر می بینید پس از جراحی جلوه ای مناسب در هر سه زاویه از صورت فرد ایجاد شده است.

سپتورینوپلاستی در جراحی زیبایی بینی چیست

اصلاح بینی کج و انحراف دار یکی از بزرگترین چالشها در سپتورینوپلاستی (septorhinoplasty) است که با جراحی بینی کج انجام می شود. اولین وظیفه جراح این است که علت عدم تقارن بینی را شناسایی کند چرا که این وضعیت ممکن است حاصل چند عامل مختلف باشد. سپس برنامه جراحی برای اصلاح کجی بینی طراحی میشود. در این شرایط پزشک باید بتواند تشخیص دقیقی داشته باشد تا برنامه جراحی مناسبی انجام دهد. جراح برای درمان مناسب و موثر باید توازن، حفظ نسبت اجزای صورت، تقارن و عملکرد را در نظر داشته باشد تا جراحی زیبایی بینی را با صبر و حوصله انجام دهد.

آشنایی به کجی و انحراف بینی منجر به درک بهتر ناهنجاریهای آناتومی مربوط به آن میشود. بینی هایی که دچار عدم تقارن هستند، معمولا به واسطه انحراف استخوان یک سوم بالایی بینی و یا غضروف دو سوم پایینی بینی مشخص میشوند. اغلب انحراف بینی شکل سینوسی دارد (تصویر زیر) و نوک بینی ممکن است در راستای خط میانی باشد و یا نباشد. این مشکلات ساختاری بینی اغلب موجب انسداد بینی میشوند که ممکن است مدیریت جراحی را پیچیده تر کند. اگر چه ممکن است جراح ترجیح دهد بیشتر بر بدشکلی انحنای بینی تمرکز کند تا عملکرد آن اما در واقع در یک جراحی خوب بینی باید انسداد بینی کاملا برطرف شود.

تصاویر زیر نمونه از جراحی زیبایی  بینی دکتر بیگدلی می باشد. همان طور که در تصاویر می بینید پس از جراحی ظاهر مناسبی در افراد به وجود آمده است و چهره افراد زیباتر شده است.

عوامل کج شدن بینی

بیشترین آمار شکستگی استخوان در صورت به استخوان بینی تعلق دارد و شکستگی استخوان بینی اولین عامل عدم تقارن بینی است. نادیده گرفتن شکستگی بینی معمولا به کج شدن بینی و ایجاد فرو رفتگی در سطح آن و بدشکلی بینی منجر میشود. اغلب هنگامی که این بیماران مراجعه میکنند، مشخص میشود پیشتر برای شکستگی بینی شان به پزشک مراجعه نکرده بودند و ممکن است پس از حادثه تغییرات پیشرونده ای در بینی خود را تجربه کرده باشند. بسیاری از بیمارانی که پس از حادثه شکستگی بینی تحت درمان قرار میگیرند، درمان موفقی دریافت نمیکنند. کلیه آسیب هایی که به علت آسیب های مختلف به بینی وارد می شود به راحتی با جراحی زیبایی بینی قابل درمان می باشد.

بیمارانی که بد شکلی خارجی (اکسترنال) بینی دارند غالبا انسداد پیشرونده بینی را تجربه میکنند چرا که آسیب وارد شده به بینی هم منجر به انحراف تیغه بینی (سپتوم) و هم منجر به اختلال در مکانیسم پشتیبانی بینی شده است. در صورتی که ساختار پشتیبان بینی آسیب ببیند، دریچه داخلی و خارجی بینی ممکن است فرو بریزد.

آسیبی که منجر به کج شدن بینی میشود ممکن است تاثیرات ثانویه یک حادثه باشد و یا این که حاصل اثر بافت همبند و انقباض مربوط به حادثه ای که چند سال پیش رخ داده است، باشد. بسیاری از افراد معتقدند از بدو تولد انحراف بینی داشته اند یا این وضعیت ژنتیکی است. اما بیماران و برخی پزشکان غالبا آسیبهای دوره کودکی به عنوان عامل شایع کج شدن بینی را نادیده میگیرند. معمولا در کودکی ضربات زیادی به صورت وارد میشود که منجر به انحراف بینی پیشرونده میگردد. بینی کودکان عمدتا از غضروف تشکیل شده است. استخوانهای بینی کودکان کوچکتر، نرمتر و شکل پذیرتر است و انرژی ضربه را میتواند به خود جذب کند.

آسیبهای هنگام تولد نیز ممکن است به انحراف تیغه بینی منجر شود. تخمین زده میشود بد شکلیهای تیغه بینی در 1.25 تا 23 درصد از تولدها اتفاق می افتد. زایمان بریچ (بیرون آمدن نوزاد با باسن یا پا) یا زایمان با فورسپس اغلب به عنوان عامل آسیب دیدگی بینی نوزاد برشمرده میشود اما نیروهای داخل رحمی نیز ممکن است مسئول بدشکلی غضروف بینی نوزاد باشد. خوشبختانه این انحرافات بینی را به راحتی در دوره نوزادی (نئوناتال) میتوان درمان کرد. تیغه بینی جا به جا شده را اغلب میتوان با فورسپس بلانت در بالین، کاهش داد.

تصویر زیر نمونه کاری از جراحی بینی در سه زاویه مختلف مربوط به یک فرد می باشد. دکتر بیگدلی در تلاش است با توجه به ویژگی های بینی فرد بهترین نتیجه را برای بیمار فراهم کند.

شکستگی بینی معمولا حاصل نیروهای جانبی است. در این نوع آسیب، ممکن است ظاهر بینی کج به نظر برسد اما در واقع چنین نباشد. این تصور به واسطه ایجاد فرو رفتگی در قطعه استخوانی یکطرفه ایجاد میشود. انحراف بینی واقعی حاصل شکستگی ناشی از نیروهای بزرگتری که از جلو وارد میشوند و نیروهای کوچکتر جانبی ایجاد میشوند. نیرویی که از جلو وارد میشود باید بزرگتر باشد تا بتواند باعث شکستگی بینی شود.

ویدیو زیر که توسط دکتر بیگدلی تهیه شده  است می توانید با جراحی بینی بهتر آشنا شوید. دکتر بیگدلی در این ویدیو با جزئیات ریز مراحل جراحی زیبایی بینی را توضیح داده است.

 

مراقبت های پس از جراحی  زیبایی بینی

  • به توصیه های پزشک دقت کنید و در حد امکان دارو های خود را به موقع مصرف کنید
  • بعد از جراحی زیبایی بینی سعی کنید از مصرف غذای سنگین پرهیز کنید.
  • پس از جراحی و به هنگام رسیدن به منزل استراحت کنید واز فعالیت سنگین بپرهیزید.
  • در هنگام دراز کشیدن سر خود را بالا قراردهید همچنین می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید
  •  خروج ترشحات در روزهای اول بعد از عمل طبیعی است که ممکن است خونی باشد. در صورت جمع شدن ترشحات نزدیک سوراخ بینی می توانید آنها را توسط گوش پاک کن مرطوبی با ملایمت پاک کنید .
  • از فین کردن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید
  • چنانچه در هر زمان دچار خونریزی از بینی شدید سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.آرام بنشینید و سر را کمی به جلو خم کنید.از خارج با انگشتهای شست و اشاره بالای سوراخهای بینی را فشار دهید.به مدت بیست دقیقه به صورت متناوب فشار وارده را کم وزیاد کنید.استفاده از کمپرس یخ روی بینی نیز مفید است.در صورت تداوم خونریزی تماس بگیرید.
  •  استفاده از لنز های تماسی از روز سوم و بعد از جراحی بینی مجاز است ولی حداقل به مدت ۶ هفته از زدن عینک خودداری کنید .
  •  در طول یک هفته بعد از عمل از لباسهایی استفاده کنید که راحت بوده و از جلو یا پشت بسته می شوند.از پوشیدن تی شرت /یقه اسکی و لباس هایی که از سر پوشیده شوند خودداری کنید.

در ویدیو زیر می توانید مراقبت های پس از عمل جراحی بینی را به زبان دکتر بیگدلی مشاهده کنید.